21/01/2016

NyanCon 2016


V Volkshaus Pichling, Lunaplatz 4, Linz, Avstrija se bo v soboto, 28. maja 2016, in nedeljo, 29. maja 2016, odvijala konvencija o Japonski, animejih in mangah, ki je poznana pod imenom NyanCon 2016. V soboto bo konvencija potekala od 10:30 do 21:30, v nedeljo pa od 10:30 do 19:00.
Tudi spletna stran konvencije že deluje s polno paro, na njej pa lahko najdete že kar nekaj informacij o samem dogodku. Če želite brskati po njihovi spletni strani, potem kliknite na povezavo tukaj. Te dni pa so ustvarili že tudi dogodek na socialnem omrežju Facebook, kjer se lahko pogovarjate z oboževalci ali kontaktirate organizatorje, če imate kakšna vprašanja. Za dogodek na Facebooku kliknite na povezavo tukaj.

Agentka Carter v drugo: Vrnitev v svet kiča in klišejev

Prvi dve epizodi druge sezone nanizanke Agentka Carter (Agent Carter) sta se odvrteli in nam servirali kar dva misterija. Prvi misterij, ki se odvija v prvem delu z naslovom "Dama v jezeru" (The Lady in the Lake) je detektivska zgodba o raziskovanju nepojasnjenega zamrznjenega jezera sredi Los Angelesa, v katerem najdejo truplo dekleta. Skozi zgodbo tako ugotovimo, da ima ta misterij veliko večje razsežnosti, saj je zgolj vrh ledene gore. Tako nekaj pojasnil za vse dobimo v drugi epizodi z naslovom "A View in the Dark", vendar ravno dovolj, da gledalec ostane zainteresiran. Tudi sama zgodba se v 2. sezoni očitno seli iz New Yorka v Los Angeles.

20/01/2016

Potopisno predavanje Dežela gejš in samurajev


V četrtek, 4. februarja 2016, ob 19. uri bo v Vetrinjskem dvoru, Vetrinjska ulica 30, Maribor potekalo potopisno predavanje Dežela gejš in samurajev, ki ga bodo izvajali Rok Novak, Cilka Vogrin, Nelly in Sunji Taguchi. Potopisno predavanje v sodelovanju z Vetrinjskim dvorom pripravlja Društvo popotnikov Vagant iz Maribora.
Društvo Vagant svoje prireditve uresničuje s pomočjo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in Mestne občine Maribor, o tem potopisnem predavanju, za katerega najdete dogodek na socialnem omrežju Facebook, če kliknete tukaj, pa so zapisali sledeče:
Poleg splošnih podatkov o Japonski, deželi vzhajajočega sonca, so v potovalni agenciji NASMEH v svojem vabilu na potovanje zapisali: »Presenetila vas bo visoka tehnologija, posebna arhitektura, na sprehodih po čudovitih vrtovih in bambusovih gozdičkih boste začutili mir, ob namakanju v vročih vrelcih spoznali starodavno japonsko kulturo. Eden izmed vrhuncev na potovanju bo poskušanje različne japonske hrane, ki je prav zaradi svoje izvirnosti zaščitena s strani UNESCA. Poskusili boste ribje specialitete največje ribje tržnice na svetu, se veliko vozili z vlaki, tudi takim, ki doseže hitrost 320 km na uro. Obiskali boste številne templje, se podali v japonske Alpe in še veliko drugega boste spoznali ...«

Cilka VOGRIN je to doživela in bo z nami delila svoje vtise in doživetja s potovanja po Japonski, o kulturnem šoku, prijaznosti in natančnosti Japoncev, o posebnostih šintoistične vere, avtomatizaciji na vlakih, hotelih, celo na straniščih ter na drugi strani čudovito jesensko obarvanih vrtovih in dih jemajoči naravi, spanju na tatamijih ali v komorah v kapsul hotelu. Naša člana Sunji in Nelly, doma iz Takasakija, pa nam bosta zaupala, kaj japonskega pogrešata v Sloveniji in obratno. ZANIMIVO BO! VABLJENI!

Potopisno predavanje o Severni Koreji


V četrtek, 28. januarja 2016, ob 19. uri bo v Vetrinjskem dvoru, Vetrinjska ulica 30, Maribor potekalo potopisno predavanje o Severni Koreji, ki ga bosta izvajala Zlatko Fišer - Fiš in Dika Vranc. Potopisno predavanje v sodelovanju z Vetrinjskim dvorom pripravlja Društvo popotnikov Vagant iz Maribora.
Društvo Vagant svoje prireditve uresničuje s pomočjo Javnega sklada RS za kulturne dejavnosti in Mestne občine Maribor, o tem potopisnem predavanju, za katerega najdete dogodek na socialnem omrežju Facebook, če kliknete tukaj, pa so zapisali sledeče:
Dežela, skorajda brez stika z zunanjim svetom. Dežela, v kateri ni trafik, da bi lahko kupil časopis. Tako zelo drugačna je, vase zaprta, nikamor ne smeš sam. Nam nepojmljivo, njim samo po sebi umevno. In mi tega ne razumemo, dokler nekaj časa ne preživimo tam. Šele ko smo nekaj časa med njimi, začenjamo dojemati, zakaj je pri njih tako, kot pač je. Marsikateri stereotip o Severni Koreji je treba odpraviti, da bi to deželo začeli gledati z bolj prijaznimi očmi. A tudi v Severni Koreji se premika. Počasi, korak za korakom, pa vendarle. Severna Koreja je svojevrstna utrdba, ki kljubuje vsem in vsemu. Dežela, ki jo je vredno spoznati, ne glede na vse, kar slišimo o njej.
VABLJENI!

19/01/2016

Kitajski dnevi na II. gimnaziji Maribor


Na II. gimnaziji Maribor, Trg Miloša Zidanška 1, Maribor bodo od 25. januarja 2016 do 10. februarja 2016 potekali Kitajski dnevi. Program, ki so ga z odprtjem Konfucijeve učilnice, katero financira Kitajski državni urad za kitajski jezik, pripravili, zajema različne vidike kitajske kulture. Spodaj si lahko preberete ravnateljev nagovor v brošuri, ki so jo izdali in ki jo najdete tudi na spletni strani II. gimnazije Maribor.

18/01/2016

Garakowa: Protivirusni programi v podobi najstnic


Animejski celovečerec Garakowa -Restore the World- ima zelo nenavaden koncept, saj govori o dveh dekletih, Dual in Dorothy, ki sta v bistu protivirusna programa, ki se borita proti virusom. Živita v t.i. Škatli modrosti, digitalnem svetu, v katerem se nahajajo številni svetovi. Če ti svetovi postanejo okuženi, jih je treba izbrisati. A nekega dne sredi napadajočega virusa dekleti odkrijeta še eno deklico, od katere izvesta samo dve stvari, in sicer da ji je ime Remo in stavek "Moram se vrniti na cvetlično gredo".
Animacija je delo studia A-1 Pictures, od koder prihajajo animeji kot so Fairy Tail, Silver Spoon, Sword Art Online, Accel World in številni drugi. To je tudi razlog, zakaj ni presenetljivo, da anime na trenutke spominja na Sword Art Online in Accel World, čeprav ima z njima skupnega samo to, da se vse dogaja v digitalnem svetu. Potegnemo lahko tudi paralele s filmsko trilogijo Matrica, ki si je tako ali tako ideje sposojala v animejih.

14/01/2016

PODLIH OSEM: VESTERN PO TARANTINOVO DRUGIČ

Podlih osem (The Hateful Eight) je drugi Tarantinov vestern po Djangu brez okovov (Django Unchained) in je za razliko od slednjega tudi nekoliko manj razgiban. Medtem ko je v Podlih celotno dogajanje bolj ali manj osredotočeno na en sam prostor, je v Djangu celoten nabor okolic vsekakor veliko bolj pester. Ampak to še nikakor ni slabost, saj ta minimalisičnost daje celotnemu dogajanju nadvse edinstven čar s tarantinovskim pečatom.
Sama zgodba se zdi enostavna, saj govori o kopici ljudi, ujetih v majhni kolibi sredi snežnega meteža, in vsak med njimi skriva neko skrivnost, kar pa Tarantino mojstrsko preigrava in izda vse ob pravem trenutku. Tako celotna igra mačke in miši deluje nadvse zabavno, in to kljub temu, da je prvo polovico filma večino dogajanja bolj ali manj na verbalni ravni. Če je torej celotna scena filma minimalistična, se zdi, da je Tarantino šparal tudi z dejanji in krvjo, a zgolj v prvi polovici.

Anime The Rose of Versailles dobil novi napovednik

Kot smo že pisali, manga The Rose of Versailles , ki je v nemško govorečem delu sveta poznana tudi kot Lady Oscar , katere avtorica je Riyok...