28/02/2019

Novi napovednik za Dark Phoenix

Franšiza Možje X (X-Men) dobi  junija novo nadaljevanje z naslovom Temni feniks (Dark Phoenix), ki bo primutiralo v prvi polovici junija. Če gre torej verjeti napovedim distributerja (v kolikor ne bo kakšnih sprememb), si bomo v Sloveniji lahko štorijo ogledali od 6. junija dalje. Danes smo dobili tudi novi napovednik za to fantazijsko oz. znanstveno-fantastično avanturo, ki si ga lahko ogledate spodaj.

Temni feniks nadaljuje zgodbo, kjer se je prejšnje poglavje Možje X: Apokalipsa (X-Men: Apocalypse) zaključilo. Naši priljubljeni mutanti se tokrat soočajo z največjo grožnjo doslej, ki prihaja neposredno iz njihovih lastnih vrst - Jean Grey (Sophie Turner). Čeprav smo poglavje o Feniksu videli že v filmski adaptaciji Možje X: Zadnji spopad (X-Men: The Last Stand), ki je marsikoga razočarala, so se ustvarjalci odločili, da naredijo popravni izpit.
Zanimivo je, da je Bryan Singer režijo tega poglavja ponovno prepustil drugemu režiserju, saj je tudi Zadnji spopad režiral Brett Ratner, ker se je Singer takrat raje posvetil režiji filma Supermanova vrnitev (Superman Returns). Tokrat je na režiserjev stolček sedel Simon Kinberg, za katerega je to režijski prvenec, je pa vsekakor že dolgoletni producent te franšize. Vračajo se tudi igralci iz prejšnih delov, kot so James McAvoy, Jennifer Lawrence, Michael Fassbender, Nicholas Hoult idr.

Glede na govorice, ki se širijo po spletu, bi to naj bilo tudi zadnje poglavje v franšizi, saj ima Marvel po združitvi Disneyja in Foxa z vsemi licencami očitno drugačne načrte. Kakorkoli že, bomo videli, kaj se bo zgodilo, ko bo Temni feniks prihrumel na velika platna.

27/02/2019

Manga Übel Blatt se zaključuje

V 3. številki Square Enixove revije Monthly Big Gangan so v ponedeljek sporočili, da se manga Übel Blatt mangakaja Etoroujija Shionoja zaključi že naslednji mesec. Zadnje poglavje bo tako izšlo v naslednji številki prej omenjene revije, ki izide 25. marca. Glede na informacije v reviji bi zadnje poglavje naj imelo barvno uvodno stran.

Manga govori o polčloveškem dečku Keinzellu, ki je bil odposlan v boj proti cesarjevim nasprotnikom z ostalimi "Štirnajstimi kopji". Ker ga soborci izdajo in prepustijo smrti, ki ji za las uide, se odpravi na maščevalski pohod proti nekdanjim kolegom, ki so bili razglašeni za "Sedem herojev".

Manga je začela izhajati leta 2004 in je od leta 2009 do leta 2011 bila na premoru. Doslej je vsega skupaj izšlo 22 zvezkov z zbranimi poglavji in, kot kaže, bo 23. zvezek zadnji. 22. zvezek je na Japonskem izšel septembra lani.

Vir: ANN

Alita: Bojni angel (ki niti ne poleti niti ne pade)

Alita: Bojni angel (Alita: Battle Angel) je igrana adaptacija kiberpunkovske, distopične mange izpod rok mangakaja Yukitoja Kishiroja, ki sta jo zasnovala producent James Cameron (Terminator 2: Judgement Day, Titanic) in režiser Robert Rodriguez (El Mariachi, Desperado). Ker so produkcijo pestile številne težave in je sam termin izida bil prestavljen kar dvakrat, je bilo jasno, da se bo med animejskimi oboževalci in oboževalci mang porajal skepticizem, saj je konec koncev to še ena izmed hollywoodskih adaptacij vzhodnjaške literature. Sicer težko verjamem, kar bom napisal, ampak je treba priznati, da je hollywoodska adaptacija mange Gunnm, kakršen je naslov te mange na Japonskem (v angleščini se naslov glasi Battle Angel Alita) v bistvu ena boljših adaptacij, kar se tega tiče. To sicer ob zmazkih, kot so Dragon Ball Evolution, Kite, Ghost in the Shell, Death Note ter podobne adaptacije, ne pove veliko, tako da je treba vse to podkrepiti še s tehtnimi argumenti.
Roboti, androidi, bionični udi, veliki bojni roboti in še marsikaj so tipični prepoznavni znaki številnih znanstveno-fantastičnih mang, ki na trenutke znajo mejiti že na prave filozofske teorije, saj so njihove zgodbe pogosto prepletene z globokimi vprašanji o eksistenci, morali, človečnosti umetne inteligence itn. Kot se za hollywoodski spektakel spodobi, je ta oropan skoraj vsakršnega koščka globlje filozofije, vendar jo Cameron in Rodriguez nadomestita z drugimi vprašanji, v zametkih pa celo ohranita nekaj globine mange, čeprav sta v prvi meri v ospredju romantična zgodba in sapojemajoči akcijski prizori, prepleteni s skoraj realistično računalniško animacijo, tako da je film v bistvu vizualna poslastica. Na trenutke celo zasledimo tridimenzionalne učinke, vendar je treba poudariti, da je 3D tehnologija zelo slabo izkoriščena, tako da nikakor ni nuja, da si film ogledate v 3D različici.
Posamezni karakterji v zgodbi so solidno razviti, vendar je jasno, da je osrednja zvezda zgodbe ravno Alita, ki jo odlično upodablja Rosa Salazar (Maze Runner: The Scorch Trials, Bird Box). Čeprav sem osebno bil zelo skeptičen glede teh velikih, računalniško animiranih oči, se je izkazalo, da so v bistvu velik adut, saj izražajo čustva do potankosti in naredijo Alito bolj človeško, od katerega koli drugega lika. Tudi Christoph Waltz (Django Unchained), Jennifer Connelly (Blood Diamond) in Mahershala Ali (Green Book) so svoje vloge odigrala spodobno in svojim likom dali dodatno globino, čeprav je treba priznati, da je slednji popolnoma neizkoriščen, kot "kvazi" glavni negativec.
Med najopaznejše pomanjkljivosti filma, ki so hkrati prednost in ovira, pa vsekakor spadata predstavitev in razvoj Alitinega ljubezenskega interesa Huga (Keean Johnson). Po eni strani je sama romanca vpeljana zelo posiljeno, po drugi pa je služila kot Alitino soočanje z različnimi čustvi od ljubezni preko sovraštva do obžalovanja in maščevanja. To torej pomeni, da je ta lik služil zgolj kot dodatek k razvoju Alite. To bi se vsekakor dalo rešiti bolje in na izvirnejši način, kot se je tega lotil Rodriguez. Poudariti pa je treba še en lik, ki je prav tako neizkoriščen. Ta lik je Nova (Edward Norton), ki se ves čas pojavlja v različnih podobah, saj se lahko manifestira v umih posameznikov. Razlog za to neizkoriščenost verjetno leži v dejstvu, da je celoten film zasnovan kot uvodno poglavje v načrtovano franšizo, kar pe se lahko kaj hitro izkaže za dvorezen meč.
Tudi distopičen svet, ki nam ga predstavita Cameron in Rodriguez, je vse prej kot distopičen in temačen, kakršen je v mangi in animeju. Ves dnevni vrvež in celotno dogajanje v posamezni kotičkih mesta sta prej podobna dogajanju v kakšnem sodobnem velemestu kot pa neki postapokaliptični družbi. V primerjavi z mango je ta distopičen svet kot sprehod po parku, in to ne Jurskem parku, kjer bi te požrli dinozavri, ampak mariborskem mestnem parku. Tukaj se več kot očitno odraža kritika sodobne družbe, ki kritizira onesnaževanje in prenasičenost našega planeta. James Cameron je tukaj v scenarij očitno vključil nekaj svojih tipičnih naravovarstvenih prijemov, ki jih je v velikem obsegu uporabil že v svoji uspešnici Avatar.
Čeprav je torej znanstveno-fantastična avantura Alita: Bojni angel oropana globine in razsežnosti, ki smo je deležni v mangi, je kljub vsem napakam treba priznati, da je nadvse zabavna toboganska vožnja, katere glavni atrakciji sta torej računalniška animacija in zelo karizmatičen ter prisrčen osrednji lik. Čeprav Hollywood čaka še zelo dolga pot, kar se tiče adaptacij animejev in mang, pa smo po dolgem času lahko vsaj malo optimistični. Upajmo samo, da Alita ni prej izjema kot pravilo. To pa bo vsekakor pokazal čas in nadaljnje adaptacije mang ter animejev. Temu se enostavno ne gre izogniti.


21/02/2019

Večer animejev in namiznih iger 2/2019

V soboto, 23. 2. 2019, ob 17. uri bo v Vetrinjskem dvoru (prostor Freske), Vetrinjska ulica 30, Maribor, potekal že drugi letošnji Večer animejev in namiznih iger. Tudi tokrat vas vljudno vabimo, da se nam pridružite, saj smo za vas pripravili pester izbor namiznih iger. Poleg tega pa je vstop na dogodek prost.
Tokrat smo pripravili za vas ogled tretjega dela animeja Code Geass: Akito the Exiled, ki se bo predvajal z originalnim japonskim tonskim zapisom in angleškimi podnapisi, ter predstavitev in igranje namizne igre Love Letter, ki jo lahko igrajo do 4 igralci, saj zaenkrat še nimamo razširitve zanjo. Napovednik za tokratno projekcijo si lahko ogledate spodaj, pravila za namizno igro, ki so zelo preprosta, pa se boste naučili kar na dogodku.
Tokratni program, ki smo ga pripravili za vas, je torej naslednji:

17:00 - 18:15
Projekcija animeja Code Geass: Akito the Exiled - Episode 3

18:15 - 23:59
Prosto igranje namiznih iger

19:00 - 20:00
Predstavitev in igranje igre Love Letter

Svojo udeležbo lahko potrdite tudi na socialnem omrežju Facebook, in sicer tukaj. Spodaj pa še prilagamo fotko, kje v Vetrinjskem dvoru nas najdete.
Se vidimo!

11/02/2019

Večer animejev in namiznih iger 1/2019

V soboto, 16. 2. 2019, ob 17. uri se v Vetrinjski dvor (projektni prostor Freske), Vetrinjska ulica 30, Maribor vračajo Večeri animejev in namiznih iger. Tudi v novem letu je vstop na vse dogodke prost.

Tokratni dogodek bo v znamenju japonskega duha, saj si bomo najprej ogledali prva dva dela animeja Code Geass: Akito the Exiled, ki se bosta predvajala z originalnim japonskim tonskim zapisom in angleškimi podnapisi in za katera si lahko napovednik ogledate spodaj, nato pa bo sledila predstavitev in igranje igre Samurai Spirit, ki jo lahko igra od 1 do 7 igralcev in je zelo preprosta taktična igra, pri kateri morajo posamezniki sodelovati skupaj in ubraniti vas pred vedno močnejšimi napadalci.
Tako bo tokratni program, ki smo ga pripravili za vas, sledeči:

17:00 - 19:15
Ogled animeja Code Geass: Akito the Exiled - Episode 1 & 2

19:15 - 23:59
Prosto igranje namiznih iger

19:30 - 21:00
Predstavitev in igranje namizne igre Samurai Spirit

Svojo udeležbo na dogodku lahko potrdite tudi v dogodku na socialnem omrežju Facebook, in sicer tukaj.

Se vidimo!

01/02/2019

Prihaja namizna igra Munchkin Dungeon

Na spletni strani Kickstarter je zadnje čase na voljo vedno več prošenj, da podprete takšno ali drugačno namizno igro. Ena izmed teh je tudi namizna igra Muchkin Dungeon. Namizno igro lahko igra od 2 do 5 igralcev, je primerna za igralce nad 14. letom starosti in traja nekje med 60 in 90 minut, prva igra verjetno malce dlje, da se naučite vse dinamike. Izid igre je načrtovan za februar 2020.

Na Kickstarterju lahko igro podprete s katerim koli zneskom, vendar pa za podporo 60 $ ali več prejmete osnovno igro Muchkin Dungeon, vse dodatke za dosežene cilje podpore in ekskluzivno vilinsko junakinjo. Za podporo 90 $ ali več pa poleg že prej omenjenih zadev prejmete še razširitev s stransko misijo.

Kaj je torej igra Munchkin Dungeon? Gre za zabavno pustolovsko igro, ki sta jo zasnovala Andrea Chiarvesio in Eric M. Lang, v kateri raziskujete ječe in preizkušate svojo srečo s tem, ko se poleg soočanja s hordami pošasti morate paziti tudi zahrbtnih trikov izdajalskih prijateljev. Namizna igra priljubljeni igri s kartami tako dahne povsem novo življenje z zabavnimi miniaturami in tudi z malce spremenjeno dinamiko igranja.

Če želite igro podpreti ali samo preveriti posamezne podrobnosti glede nje, potem kliknite na povezavo tukaj. Na dan pisanja tega članka je do izteka roka za podporo še 17 dni.
 
Vir: Kickstarter

Anime The Rose of Versailles dobil novi napovednik

Kot smo že pisali, manga The Rose of Versailles , ki je v nemško govorečem delu sveta poznana tudi kot Lady Oscar , katere avtorica je Riyok...