Poslednji dvoboj (The Last Duel) je odlična srednjeveška štorija, pod katero se je kot režiser podpisal Ridley Scott (Gladiator, Blade Runner), ki je s filmom vsekakor znova dokazal, da je kljub nekaj brcam v temo (Prometheus, Alien: Covenant) še vedno v vrhunski formi, kar se tiče odličnih zgodovinskih spektaklov. Poleg tega je treba tudi pohvaliti odličen scenarij, ki je prišel izpod rok Matta Damona (Good Will Hunting, Promised Land) in Bena Afflecka (The Town, Gone Baby Gone), ki sta v filmu prav tako zaigrala.
Sama zgodba je sicer preprosto zasnovana, kar pa jo naredi zanimivo, je prikaz dogodka iz treh različnih perspektiv. To daje gledalcu možnost špekulacije, kaj se je dejansko zgodilo, saj se vsak pogled na dogodek "posilstva" plemkinje Marguerite de Carrouges, ki jo odlično upodablja Jodie Comer (Free Guy), razlikuje eden od drugega. Tako se porajajo skozi ogled številna vprašanja, kaj se je dejansko zgodilo, kaj točno je resnica, ali je resnica dejansko v očeh opazovalca itn.
Kar filmu daje svoj čar, pa je to, da so vsi liki prikazani izjemno človeško, saj noben ni brez napak, ki skozi vse tri vidike še kako pridejo do izraza. Poslednji dvoboj je vsekakor epski zgodovinski spektakel, hkrati pa tudi odlična karakterna študija srednjeveškega plemstva, ki zajema Scottov občutek za ustvarjanje brutalnih zgodovinskih spopadov in trganja udov ter Affleckov in Damonov občutek za odlično karakterno dramo ter preobrate, ki filmu skozi dogajanje vsekakor koristijo.
Poleg scenarija pa se je dvojica preizkusila tudi v sami igri, in sicer Affleck kot Pierre d'Alençon in Damon kot Sir Jean de Carrouges, mož posiljene plemkinje, ter tako s svojo igro dokazala, da še vedno znata na platnu pričarati zanimive karakterje, ki jih gledalec lahko hkrati obožuje in sovraži, odvisno od perspektive, s katere jih gleda. Tudi Adam Driver (Star Wars: The Force Awakens, Marriage Story) odlično upodablja Jacquesa Le Grisa, saj hkrati premore izjemno mero šarma in brutalnosti, njegov lik pa zna po eni strani tako biti nadvse zabaven, po drugi pa popolnoma sprevržen in ošaben.
Film skozi kritiko tedanje družbe, v kateri je religija igrala pomembno vlogo in je tudi predstavljala vsevedno znanost na vseh področjih, odraža tudi kritiko sodobne družbe in poraja številna paralelna vprašanja s sedanjostjo, tako da se včasih lahko celo vprašamo, ali se je od tedaj do danes sploh kaj dejansko spremenilo, razen tehnološkega napredka, saj se zdi, kot da so spletke, prevare, umori, podtikanja, zavidanje in želja po oblasti še vedno tesno zasidrani svetovne družbe.
Če torej iščete premeteno zgodovinsko avanturo, ki gledalca preprosto posrka v samo dogajanje, in vam malce preveč nazorni prizori ne delajo težav, potem je Poslednji dvoboj vsekakor film, ki si ga morate ogledati na velikem platnu, saj vam poleg odlične izvedbe, dobre igre in zanimivega podajanja zgodbe res ponudi obilo zabave in materiala, ki vam da misliti. Preprosto povedano gre za še eno mojstrovino, ki prihaja izpod rok gospoda Scotta.
V nadaljevanju franšize Venom je režijske vajeti od Rubena Fleischerja (Zombieland, Gangster Squad) prevzel Andy Serkis (Mowgli, Breathe) in nam serviral akcijsko nabito avanturo, polno vizualnih učinkov, pretirane računalniške animacije in skoraj neobstoječe zgodbe. Kar v filmu vsekakor deluje, je Tom Hardyjeva (Mad Max: Fury Road, Inception) dinamika v upodabljanju Eddieja Brocka in Venoma ter interakcija med tema dvema likoma. A ker se je Serkis vseeno preveč osredotočal na to, so vsi ostali elementi potisnjeni močno v ozadje.
Woody Harelson (Zombieland, The Hunger Games), ki upodablja morilca Cletusa Kasadyja in Carnagea, sicer opravi svoje delo dobro, vendar je njegov lik tako nedodelan in prazen, njegova romanca s Frances Barrison oz. Shriek, ki jo upodablja Naomie Harris (Skyfall, Pirates of the Caribbean: At World's End), pa se zdi privlečena za lase in nekoliko prisiljena, saj služi samo temu, da se lahko zgodba nekako razvije. Če smo torej iskreni, ustvarjalci nikakor niso znali izkoristiti igralca Harelsonovega kova, kar je res škoda, saj mu je vloga Kasadyja bila pisana na kožo, kar je še razlog več, zakaj je končen izdelek takšno razočaranje.
Tudi Michelle Williams (The Greatest Showman, Venom), ki upodablja Brockovo bivšo Anne Weying, je v filmu povsem odvečna in služi le še kot ena figura na šahovnici za razvoj zgodbe do končnega spopada med Venomom in Carneagem. K vsemu temu pa nikakor tudi ni pripomogla omejitev nasilja v samem filmu, ki sedaj deluje zelo risankasto, saj se zdi, kot da bi človek gledal Tiny Toonse in Looney Tunese na steroidih. Vse to pa naredi film banalno otročji, saj poleg vsega tega ponudi še zvrhano mero straniščnega humorja, ki niti ni več zabaven.
Če ste torej pripravljeni uro in pol gledati Hardyja, ki je pač Hardy, potem je to vsekakor zabava za vas. Ampak film žal nikakor ni nadgradil svojega predhodnika, temveč je pograbil vse njegove prednosti in slabosti in jih ponovno recikliral, tako da lahko rečemo, da ima gledalec ob ogledu občutek, kot da gleda prvi del v novem pakiranju.
Kot običajno smo se odločili med širokim naborom filmskih mojstrovin, ki se bodo predvajale na letošnjem, že 32. ferstivalu Liffe, ki se bo odvijal od 10. do 21. novembra 2021, izpostaviti filmske in animacijske stvaritve iz vzhodnoazijskih držav, kot so Japonska, Kitajska, Južna Koreja itn. Poglejmo si torej, katere azijske produkcije si bomo lahko ogledali letos.
-----------------------
BALON
Originalni naslov:
Qi qiu Angleški naslov:
Balloon Sekcija:
PANORAMA Država, letnica:
Kitajska, 2019 Trajanje filma:
102 minuti Režija:
Pema Tseden Scenarij:
Pema Tseden Fotografija:
Lu Songye Glasba:
Peyman Yazdanian Podnapisi:
angleščina,, slovenščina Jezik:
kitajščina koda za glasovanje:
M Igrajo:
Sonam Wangmo (Drolkar), Jinpa (Dargje), Yangshik Tso (nuna)
Nagrade:
Benetke 2019, Amiens 2019 (najboljši scenarij), Cabourg (posebna omemba), Chicago (najboljši scenarij), Hainan (najboljši film, najboljša igralka), Tokio FILMeX (najboljši film), Toronto 2019, Busan 2019
Opis:
Komičen pogled na zagate kitajske politike enega otroka v zgodbi, postavljen v odročno tibetansko skupnost, kjer sobivata tradicija in sodobnost.
Zgodnja osemdeseta leta. Dargje in Drolkar na širnih tibetanskih planjavah živita umirjeno s tremi sinovi in dedkom. Nekega dne pa dva fanta najdeta kondoma svojih staršev in ju napihneta kot balona. Njuna navihana zamisel med vaščani sproži val ogorčenja, Dargje in Drolkar pa se znajdeta v zagati tudi iz čisto praktičnih razlogov: ostala sta brez kondomov. Že zdaj imata tri potomce, Kitajska pa je ravno pred kratkim uzakonila politiko enega otroka. A Dargje je pohoten kot njegovi ovni in treba bo najti kakšen drug način kontracepcije ...
"Balon raziskuje razmerje med resničnostjo in dušo. Tibetanci verjamejo, da odmre samo meso, medtem ko duša živi naprej. S trčenjem budistične vere ob realnost sodobne družbe je čas za odločitve." (Pema Tseden)
Animirani film avtorja uspešnice Mirai je sodobna reinterpretacija zgodbe o lepotici in zveri, pripoved o negotovi najstnici, ki postane virtualna glasbena senzacija in se s skrivnostnim bitjem poda na vznemirljivo potovanje.
Sedemnajstletna Suzu z očetom živi na japonskem podeželju. Nekoč je rada prepevala s pokojno mamo, odkar nje ni, pa ne zmore več peti. Poleg tega sta se z očetom oddaljila in Suzu se je zaprla pred svetom. Nekega dne pa vstopi v U, virtualni svet, kjer se srečuje pet bilijonov uporabnikov. Tam ugotovi, da lahko skrita za svojim avatarjem spet poje in kot Belle kmalu postane velika virtualna zvezda. Potem pa se pred njo nenadoma pojavi skrivnostno bitje, podobno zmaju ...
"V preteklosti sem raziskoval, kako so danes ljudje povezani bolj kot kdaj koli in neizčrpno temo povezljivosti na spletu, za katero upam, da bo mlajši generaciji omogočila pozitivno in zabavno spremeniti svet na bolje. Vendar se tudi zelo zavedam s spletom povezanih težav, kot so spletne zlorabe, socialna izključenost in lažne novice. Vendar sem še vedno prepričan, da je lahko tudi koristno orodje za izboljšanje življenja vseh. Ker se splet nenehno razvija, sem si obljubil ustvariti film, ki bo pokazal njegove prednosti." (Mamoru Hosoda)
Igrajo:
Hidetoshi Nishijima (Yusuke Kafuku), Toko Miura (Misaki Watari), Reika Kirishima (Oto), Yoo-rim Park (Lee Yoon-a), Dae-Young Jin (Kon Yoon-su), Sonia Yuan (Janice Chan), Satoko Abe (Yuhara), Masaki Okada (Koji Takatsuki), Perry Dizon, Ann Fite
Nagrade:
Cannes 2021 (najboljši scenarij), Karlovi Vari 2021, Toronto 2021
Opis:
Kratka zgodba Hurakija Murakamija je na velikem platnu zaživela kot refleksija o preseganju osebne travme s pomočjo umetnosti. Nagrada za najboljši scenarij na filmskem festivalu v Cannesu.
Yusuke je gledališki režiser in igralec, srečno poročen s scenaristko Oto. Mož in žena nenehno snujeta ideje za nove zgodbe ter si jih pripovedujeta. Oto nato nenadoma umre, zaradi česar se Yusuke umakne iz družabnega življenja. Njegovo edino zatočišče je avto, v katerem zdaj med samotnimi vožnjami sam vadi dialoge s pomočjo ženinih avdio kaset. Po dveh letih režiser sprejme ponudbo za nov gledališki projekt, vendar pa ga organizatorji soočijo z nenavadnim pogojem. Zavarovalnica zahteva, da se v službo ne sme voziti sam, temveč mora to delo opravljati njegova voznica, tiha in zadržana Misaki. Nobenemu od njiju vožnje niso prijetne, a sta primorana razviti odnos, ki bo prekinil mučno tišino.
"S to kratko zgodbo sem se prvič srečal, ko mi je prijatelj ob izidu leta 2013 omenil njeno sorodnost z mojim delom. In res: vožnja z avtom in možnost za zlagoma porajajoče se intimne pogovore v tem zaprtem prostoru. /.../ Mislim pa, da sta me najbolj pritegnila močna lika, Kafuku in Misaki. Izjemno zanimiva sta. Sta zelo zadržani osebi, ki le sčasoma spregovorita o sebi." (Ryusuke Hamaguchi)
Opis:
Odbita obešenjaška komedija, ki se poigrava z znanstvenim fenomenom časovnega odmeva oziroma napovedovanja prihodnosti.
Kato prebiva tik nad kavarno, ki je v njegovi lasti. Nekega dne začuden spozna, da je televizijski zaslon, nameščen v njegovi kavarni, nekaj posebnega. Dogajanje na njem je namreč vedno dve minuti pred sedanjostjo, na televizijskem zaslonu zagleda samega sebe, kako maha iz prihodnosti. To ugotovijo tudi njegovi prijatelji, ki se sprva zabavajo, nato pa sklenejo s tem nenavadnim pojavom zaslužiti. A stvari se zapletejo - še posebej ko se vpleteta Katova simpatija iz sosednje brivnice in jakuza, ki ima pisarno v isti stavbi …
"Ko me vprašajo: 'Kaj želite posneti?', so moj odgovor najprej zgradba in sredstva, povezana z dramatiko in sceno. Ker sem v gledališki skupini, želim tudi dolge prizore z igralci, kot bi bili na odru. Mislim, da je dobro izkoristiti lastne prednosti za ustvarjanje izvirnih del in uspešen prodor v filmskem svetu. Pišem tudi filmske scenarije za druge, vendar sem za naš projekt izbral metodo, ki je drugje ne bi mogel uporabiti. Resnično verjamem, da smo projekt uspešno sklenili zaradi sodelovanja naše gledališke skupine. Prisluhnili so vsem mojim nerazumnim prošnjam in s tem olajšali eksperimentiranje. Če bi moral scenarij napisati za koga drugega, ne bi bil tako eksperimentalen." (Makoto Ueda, scenarist)
Nagrade:
Berlinale 2021 (velika nagrada žirije), Moskva 2021, Hongkong2021
Opis:
Tri zgodbe o prav toliko zaljubljenih ženskah in seriji naključij, ki protagonistke vodijo v zapletena osebna razmerja. Velika nagrada žirije na Berlinalu.
Ryusuke Hamaguchi je film zasnoval kot venec treh kratkih zgodb, ki v svoji sugestivni povezanosti spominjajo na trodelno glasbeno kompozicijo. V prvi zgodbi spremljamo Meiko, ki je pretresena, ko ugotovi, da je moški, za katerega se zanima njena prijateljica, v resnici njen bivši. V drugi zgodbi Sasaki iz maščevanja načrtuje potegavščino proti svojemu profesorju in v ta namen izkoristi svojo ljubimko Nao. V tretji zgodbi pa Natsuko sreča žensko, ki ju povezujejo skupni spomini iz preteklosti, kar vodi v priznanje skritih čustev, ki jih obe nosita v sebi. Tri prigode nas opomnijo, da so naključja ravno tako pomemben del našega življenja kot zavestne odločitve, ki jih na svoji življenjski poti sprejmemo.
"Tri zgodbe so bile zasnovane kot prve v seriji sedmih na temo 'naključja in domišljije'. Naključje me je vedno zanimalo. Njegovo upodabljanje je metoda, ki posebnosti, redkosti ne utemeljuje v realnosti, temveč jo obravnava kot bistvo sveta. Ob ustvarjanju dela s tem naslovom sem spoznal, da zgodbo razpira na nepričakovane načine. Naj vam bo presenečenje nad nepričakovanostjo sveta v užitek." (Ryusuke Hamaguchi)
Melanholičen vizualni dnevnik mladega dekleta, ki ob vrnitvi domov začuti, kako krhki in mimobežni so medčloveški odnosi v velikem mestu. Zmagovalni film festivala v Rotterdamu.
Dvaindvajsetletna Muzi se odpravi domov v Hangčou na praznovanje kitajskega novega leta. Tu se ponovno pogrezne v vloge hčerke, polsestre in partnerke. Ko pa nekoč pospremi svojo sestro v šolo, spozna lastnika lokalnega bara. Ta karizmatični moški v njej prebudi spomine na starega prijatelja, ki je izginil brez sledu. Sočasno v mesto nenapovedano pripotuje Muzijin fant. Med pohajkovanjem po mestu, ki se zdi tako domače in hkrati tuje, Muzi išče svoj kotiček pod soncem.
"Vse doživljamo skozi Muzijine oči. Prehaja skozi življenje različnih ljudi, s katerimi jo povezuje določeno razmerje, vendar je od njih tudi v nekem smislu odtujena. Na nikogar se ne zanaša, tudi drugi se ne zanašajo nanjo kot vzvod njihovega življenja. Ta realnost mi je znana z vso svojo živostjo. V razmerju igraš neko vlogo - hčerke, dekleta, ob srečanju z novo simpatijo - vendar navsezadnje življenje ljudi teče svoj tok neodvisno od tebe." (Zheng Lu Xinyuan)
Igrajo:
Anthony Varghese (Antony), Chemban Vinod Jose (Kaalan Varkey), Sabumon Abdusamad (Kuttachan), Santhy Balachandran (Sophie), Jaffar Idukki (Kuriachan)
Nagrade:
Toronto 2020, Montreal 2019, Rotterdam 2020
Opis:
Drzni indijski režiser Lijo Jose Pellisery ponuja eksplozivno zgodbo o pobeglem bivolu, ki v zakotni vasici povzroči vsesplošni kaos in blaznost ekstatičnega nasilja.
Kalan je mesar, ki prebivalce majhne indijske naselbine oskrbuje s svežim mesom. A nekega dne rutinski zakol bivola povzroči pravi preplah, saj žival ponori in pobegne ter začne pustošiti po vasi. Ko se policijska intervencija in najeti lovec na živali ne izkažeta za najbolj učinkovita, vzamejo vaščani zadeve v svoje roke. Nedolžen lov na žival se spremeni v krvavi obračun pod vodstvom lokalcev, ki želijo zmešnjavo izrabiti za poravnavo starih računov …
"Ne želimo posredovati političnega sporočila ali politične alegorije o dogajanju okoli nas. Film vidim kot človeško zgodbo, zaplet z univerzalno temo. Nič nimam proti, če si ljudje iz videnega ustvarjajo določene predstave, vendar si jim ne prizadevam vsiljevati idej. /.../ Želim si samo ustvarjati filme. Nočem se vpletati v razprave, ki mi ne bi dopuščale snemanja. Moje delo je ustvarjanje. Sporočila ni treba izpostaviti, podaš takšnega, ki se ponuja samo po sebi." (Lijo Jose Pellissery)
To so torej vse letošnje azijske produkcije, ki jih boste lahko videli na letošnjem festivalu Liffe. Nekatere si bo celo mogoče ogledati kar iz domačega naslanjača kot video na zahtevo (VOD). Če vas zanimajo tudi ostali naslovi, ki bodo predvajani na letošnjem festivalu, najdete celoten nabor filmov na povezavi TUKAJ.
Serija video iger Uncharted velja za eno najpopularnejših franšiz na konzolah PlayStation, in kot je bilo že lep čas znano, se bo k seriji iger sedaj pridružila še igrana adaptacija, kjer Nathana Draka upodablja Tom Holland (Spider-Man: Homecoming, The Impossible), režijo filmske adaptacije pa je prevzel Ruben Fleischer (Venom, Zombieland). Med drugim v filmu nastopajo tudi Mark Wahlberg kot Viktor "Sully" Sullivan, Sophia Ali kot Chloe Frazer, Antonio Banderas, Tati Gabrielle idr.
Izid filma se je v zadnjih dveh letih neprestano spreminjal, sama produkcija pa je prestajala pravi produkcijski pekel, a je na koncu vendarle nekako uspela dobiti vse potrebne akterje za zagon snemanja, tako da je premiera filma trenutno načrtovana za 17. februar 2022 (datum je prilagojen glede na predvideno slovensko premiero). Danes pa smo dobili tudi prvi uradni napovednik za to akcijsko avanturo, ki si ga lahko ogledate spodaj.
Poleg same najave filma pa napovednik najavlja še nekaj drugega, in sicer izid "remastered" različic špilov Uncharted 4: A Thief's End in Uncharted: The Lost Legacy za konzolo PS5 in PC. Ti "remastered" različici bi naj izšli zgodaj v letu 2022.
Pri Warner Bros. Japan in studiu BONES so včeraj najavili, da delajo na tretji sezoni adaptacije mange MOB PSYCHO 100, katere avtor je ONE, trenutno poznan predvsem po svoji mangi One Punch Man. Studio BONES je ob tej priložnosti pripravil tudi kratek promocijski video, ki najavlja tretjo sezono, preprosto imenovano MOB PSYCHO 100 III. Tvit s tem posnetkom si lahko ogledate spodaj. Datum, kdaj bo tretja sezona doživela svojo premiero, zaenkrat še ni znan.
Znano pa je to, da se kot posojevalci glasov vračajo Setsuo Ito, Takahiro Sakurai, Akio Ohtsuka, Miyu Irino in Yoshitsugu Matsuoka, ki bodo ponovno posojali svoje glasove likom, kot so Shigeo "Mob" Kageyama, Arataka Reigen, Ekubo, Ritsu Kageyama in Teruki Hanazawa. Poleg posojevalcev glasov pa se vračajo tudi Hiroshi Seko, ki bo ponovno odgovoren za kompozicijo animejske serije, Yoshimichi Kameda kot načrtovalec likov, Kazuhiro Wakabayashi kot zvočni direktor in legendarni filmski ter animejski skladatelj Kenji Kawai (Ghost in the Shell, igrana duologija Gantz), medtem ko je prejšnji režiser Yuzuru Tachikawa sedaj naveden kot izvršni režiser, režijski stolček pa je od njega prevzel Takahiro Hasui (Bungo Stray Dogs).
Oba letošnja Marvelova filma, ki sta še pred nami, sicer ostajata na trenutnih terminih, vendar pa so se pri Marvel Studios odločili, da bo pri projektih, ki so načrtovani v letih 2022 in 2023, prišlo do zamikov. Premieri letošnjih štorij Eternals in Spider-Man: No Way Home tako ostajata nespremenjeni, in sicer je izid prve načrtovan za 4. 11. 2021, slednje pa za 16. 12. 2021.
Se pa spremembe terminov zato začnejo naslednje leto. Prvi Marvelov film, ki bi naj izšel 24. 3. 2022, je tako bil Doctor Strange in the Multiverse of Madness, ki bo po novem izšel šele 5. 5. 2022, in sicer v terminu, ki je bil najprej načrtovan za Marvelovo štorijo Thor: Love and Thunder, kar torej pomeni, da se slednja tako prestavi na poznejši termin, torej 7. 7. 2022. Ta datum pa je prvotno bil rezerviran za film Black Panther: Wakanda Forever, kar pomeni, da bo tudi pri tem filmu prišlo do zamika na poznejši termin, in sicer na 10. 11. 2022, termin, ki je prvotno zasedala štorija The Marvels, katera bo zaradi tega premika pristala na terminu 16. 2. 2023. Zaradi tega pa bo na novi termin prestavljena tudi štorija Ant-Man and the Wasp: Quantumania, ki bi po novem naj premiero doživela 28. 7. 2023. Poleg tega sta s seznama bila odstranjena še dva Marvelova projekta brez naslova, še en projekt brez naslova pa je bil z 9. 11. 2023 prestavljen na zgodnejši termin, in sicer na 2. 11. 2023.
Opomnimo naj tudi, da so datumi izidov sicer prirejeni glede na predvidene datume premier v Sloveniji, zaradi česar se nekoliko razlikujejo od tistih za ameriški trg. Če torej sedaj lepo povzamemo nove oz. vse datume izidov, so ti sledeči:
Eternals - 4. 11. 2021
Spider-Man: No Way Home - 16. 12. 2021
Doctor Strange in the Multiverse of Madness - 5. 5. 2022
Thor: Love and Thunder - 7. 7. 2022
Black Panther: Wakanda Forever - 10. 11. 2022
The Marvels - 16. 2. 2023
Ant-Man and the Wasp: Quantumania - 28. 7. 2023
Marvelov projekt brez naslova - 2. 11. 2023
Kar se je v bistvu torej zgodilo, je to, da se je vsak film v letih 2022 in 2023 zamaknil za en termin, s tem pa je med štorijama Spider-Man: No Way Home in Doctor Strange in the Multiverse of Madness nastala nekoliko večja časovna luknja, saj 24. 3. 2022 tako ni na sporedu nobenega Marvelovega projekta.